Zkušební systém MTS Acumen ™
Zkušební systém MTS Acumen ™: Zajímavé zkušenosti s elektrodynamickým zatěžováním.V tomto rozhovoru popisuje produktový inženýr MTS Andrew Simon z nedávného předvedení výrobku MTS Acumen™, který posunul dále možnosti zákazníků s elektrodynamickými zkušebními stroji.
Otázka: Na základě vašich zkušeností z posledních předváděcích zkoušek systému MTS Acumen™ jaký je Váš dojem z využití elektrodynamického zatěžování ve zkušebních laboratořích a jaké jsou některé z možných problémů?
Simon: Technologie s elektrodynamickým válcem, které často nabízejí uživateli výkonnější schopnosti než některé servohydraulické technologie, mohou být velmi rychle a snadno integrovány do zkušebních laboratoří, protože tyto systémy lze instalovat a použít v jakémkoliv místě s konvenční elektrickou zásuvkou, spotřebují méně energie než jiné technologie a systémy vyžadují minimální údržbu.
Tyto výhody se často dávají do pozadí, protože mnoho zkušebních techniků spojuje elektrodynamické systémy s nedostatečným celkovým řízením, špatnou reakci na limity a neefektivními procesy automatického ladění parametrů zkoušky. Nedávno jsme byli osloveni výrobcem biomedicínského materiálu v Evropě, který měl tyto potíže do takové míry, že přestal používat svůj elektrodynamický systém. V průběhu naší návštěvy jsme prokázali výkonnostní úroveň zkušebního MTS Acumen a předvedli, jak vyřešit výše uvedené problémy. Podařilo se nám tak u běžného uživatele v laboratoři obnovit zájem o elektrodynamické systémy.
Otázka: Proč se u elektrodynamických zkušebních strojů považuje řízení systému za problém a jak se s tímto nedostatkem podařilo vypořádat u technologie MTS Acumen?
Simon: Tuhost vzorku se může změnit v průběhu dynamických zkoušek, což může být velkým problémem pro většinu podobných systémů. Kvůli stabilitě průběhu zkoušky jsou parametry zkoušky většinou naladěny pro oblast s vysokou pevností, ale toto vyladění má za následek nižší výkon stroje, když se v průběhu zkoušky sníží tuhost vzorku.
Tento problém byl jedním z hlavních zájmů zákazníka. Prokázali jsme schopnost a výkon systému MTS Acumen při testování tenisového míčku, protože jeho tuhost se mění v celém rozsahu komprese.
V uživatelsky přívětivém prostředí softwarové aplikace MTS TestSuite jsme vyladili průběh zkoušky pro oblast vysoké tuhosti a provedli zkoušku až do oblasti "měkčí" tuhosti. Systém MTS Acumen prokázal vynikající výkon a stabilitu přes celý rozsah tuhosti. Pokročilé ladění parametrů a technika řízení zkoušky zajistily stabilitu a vysoký výkon v širokém provozním rozsahu, čímž se získaly přesnější údaje ze zkoušek.
Otázka: Jak zkušební systém reaguje na nedostatečnou uživatelskou zkušenost obsluhy? Proč k tomu dochází u většiny elektrodynamických systémů, a jak je tento problém vyřešen v systému MTS Acumen?
Simon: Elektrodynamické systémy jsou schopny dosáhnout velmi vysokého výkonu a vysokých rychlostí, ale s tímto výkonem a rychlostmi narůstá možnost neúmyslného poškození vzorků nebo příslušenství. V oblasti biomedicínského testování komplexní struktura a geometrie vzorku limitují zajištění tradiční ochrany zkušebního vzorku. Tyto problémy mají často za následek konečné poškození vzorků. Tam, kde charakter a podmínky zkoušky ohrožují dobrou ochranu zkušebního vzorku, vyniká systém MTS Acumen.
K prokázání vynikající reakce systému MTS Acumen na omezení a selhání detekce poškození vzorku jsme nuceně uvedli systém do nestabilního stavu řízeného až do ukončení zkoušky, kdy se využívá pokročilá metoda blokování zkoušky vyvinutá v MTS. V okamžiku, kdy byla zjištěna nestabilita, systém přeruší zkoušku v aktuální pozici a zůstává stále pod kontrolou, bez doběhu a v podstatě bez dalšího zatížení vzorku. Obojí jak zařízení tak i vzorek jsou ochráněny před poškozením, protože stroj zůstává pod kontrolou za všech okolností.
Otázka: Problémy s automatickým laděním parametrů zkoušky jsou často spojené s elektrodynamickými systémy. Jak se s tímto porovná systém MTS Acumen?
Simon: Zákazník uvedl, že jejich zkušenost s automatickým laděním parametrů zkoušky na jiných elektrodynamických systémech se zdálo nepružné a ne tak propracované. V důsledku toho byli schopni spolehlivě ladit systém a testovat vzorky ve velmi omezeném rozsahu.
Naproti tomu software MTS TestSuite, kterým se ovládá systém MTS Acumen a je určen pro testování mnoha typů vzorků, má mnohem přesnější a intuitivní automatické ladění parametrů. Nastavení lze provést jednoduše pomocí funkce „drag and drop“. Pro vyladění nejsložitějších parametrů u komplexních zkoušek je systém MTS Acumen jedinečný, jelikož umožňuje uživateli plnou kontrolu ladění a nastavení, což má za následek schopnost vyladit parametry zkoušky, které nemohly být dříve spuštěny na elektrodynamických systémech.
Otázka: A co problémy s přehřátím, které mohou nastat u elektrodynamických strojů?
Simon: V MTS navrhli chladicí systém umožňující dlouhodobý plný výkon zařízení. To znamená, že systém MTS Acumen může bez přehřátí běžet po nepřetržitou dobu v jeho maximální jmenovité síle a frekvenci. Mnoho jiných elektrodynamických systémů má možnost dosáhnout maximálního zatížení bez přehřátí pouze po omezeně krátkou dobu.
Otázka: Proč systém od MTS byl tak úspěšný v řešení těchto problémů?
Simon: Věřím, že výjimečný výkon systému MTS Acumen je výsledkem mnohaletých zkušeností našeho procesu vývoje výrobků se zaměřením na vysokou kvalitu podpořenou pravidelným ověřováním dosažených vlastností a přísnou hodnotící fází zkušebního provozu. Systém MTS Acumen je také výrobkem využívajícím výhod řídicích systémů MTS a technologických úspěchů servohydraulických a elektromechanických zařízení. Využili jsme tyto bohaté zkušenosti a úspěšně je promítli do nové technologie, která plně integruje hardwarové a softwarové řešení.
Zpět na výpis článků